Çalışarak küçülüyoruz, eriyoruz
10-09-2021 - 16:39
1960 yılında kurulan ve Konya’nın köklü sanayi kuruluşları arasında yer alan Alparslan Tarım Makinaları Sanayi ve Ticaret A.Ş., 4. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 50 bin metrekaresi açık, 25 bin metrekaresi kapalı fabrikası ile ülke tarımına değer katıyor.

1960 yılında kurulan ve Konya’nın köklü sanayi kuruluşları arasında yer alan Alparslan Tarım Makinaları Sanayi ve Ticaret A.Ş., 4. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 50 bin metrekaresi açık, 25 bin metrekaresi kapalı fabrikası ile ülke tarımına değer katıyor.

Alparslan Tarım Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Memduh Erdirençelebi, en büyük hedeflerinin kendinden motorlu iş makineleri üretmek olduğunu ve bunu da 2023 yılına yetiştirmek için çalıştıklarını söyledi.

Erdirençelebi, ‘’Şu anda biz çalışarak küçülüyoruz, eriyoruz tabiri caizse. Çünkü sattığımız ürünü yerine koyarken, aynı fiyatta alıp yerine koyamıyoruz’’ diye konuştu. Memduh Erdirençelebi ile çalışmalarını ve hedeflerini konuştuk.

Ticaret hayatına başlamanız nasıl oldu?

Ticaret hayatına başlamamız baba mesleği sanayicilik olduğu için İlkokuldan beri kendi iş yerimizde çalışıyoruz. Ortaokul ve Lise çağlarında da çalışmaya ve öğrenmeye devam ettik. Üniversite çağlarında da kendi işimizin başına geçtik. Bunun için de tabii İlkokul’dan beri bu işin çıraklığını ve kalfalığını öğrendik. İlkokul, Ortaokul, Lise hep iş yerimizde çalıştık. Üniversite sırasında Ziraat Fakültesi Bölümünde kendi branşımız olan Tarım Makineleri Bölümünü okuduk. Okulumuzu bitirdikten sonrada kendi işimizin başına geçtik.

Alparslan Tarımın doğuşu nasıl oldu? Bu marka nasıl ortaya çıktı?

Alparslan Tarımın doğuşu babamızın bu işe 60 sene önce başlamasıyla oldu. 1960 yılında babamız bu sektöre girdi. 1960 yılından beri babamız bu sektöre devam ettiği için babamızdan bayrağı biz devraldık ve bizde baba mesleğini devam ettiriyoruz.

Sizin sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz? Şu anda piyasalar nasıl?

Bizim sektörümüz Tarım sektörü. Köylüye hitap eden bir sektör. Burada köylüde imkân şu anda çok güç. Bir anlamda yağacak yağmura ve devletin vereceği taban fiyata bağlı. Ekim iyi olursa devlette bu taban fiyatını iyi verirse, köylünün eline para geçerse, yatırımda yapar, üründe alır, malzemede alır. Tabii bunlar olmazsa işimiz hüsran.

Peki, şu anda fiyatlar ne durumda?                        

1 yıldan beri hammaddeye %100 zam gelmesine rağmen biz fiyatlarımıza %50 bile zam yapamadık. Çünkü piyasanın Pazar değeri var. Çekeceği bir piyasa değeri olduğu için şu anda biz çalışarak küçülüyoruz, eriyoruz tabiri caizse. Çünkü sattığımız ürünü yerine koyarken, aynı fiyatta alıp yerine koyamıyoruz. Örneğin bizim 10 tane sermaye makinemiz var ise bu sayı şu anda 5’e düştü.

Sizin aldığınız hammadde pahalı değil mi?

Evet, bizim aldığımız hammadde pahalı ama biz aynı pahalılığı ürünlerimize yansıtamıyoruz maalesef. Burada ne oluyor, hem karımızdan gidiyor hem de stoktaki ürün âdetimizden gidiyor.

 

Pandemi sonrasındaki piyasayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Biz Tarım sektörü olarak pandemiden pek zarar görmedik. Çünkü köylünün ektiği ürün belli harman yapacağı satacağı gün belli. Yani köylü pandemide pek durmadı yine çalıştı. Onlara bağlı olarak bizlerde çalışmaya devam ettik. Pandeminin bize verdiği tek sıkıntı hammaddeye gelen zamlar.

Sizin yurt dışı ihracatınızda var değil mi?

Yurt dışı satışlarımız pandemi sürecinde duraksadı. Pandemi sürecinde yurt dışı sevkiyatlarımız %30’lara kadar düştü.

Kaç ülkeye ihracatınız var?

Şu anda bizim 25 ülkeye ihracatımız var. Ama tabii bu pandemi sürecinde işlerimiz baya düştü.

Gelecek ile ilgili hedefleriniz ve yeni projeleriniz var mı?

Tabii bu yeni fabrika binamızda amacımız kendinden motorlu iş makineleri üretmek. Hedefimiz bu şu anda. Bununla ilgili de çalışmalarımıza başladık. Herhangi bir traktörü olmadan kendi motoru ile çalışan traktör üretmek istiyoruz. Bunun içinde çalışmalarımız devam ediyor. 2023 gibi inşallah tamamlamış oluruz diye düşünüyoruz. Şahsi hedefim ise elimizdeki mevcut kadroyu, mevcut bayi ağımızı, mevcut ciromuzu sermayemizi minimize ederek ayakta kalmak istiyoruz.

  • Beğen
YORUM YAZIN
Reklam 10 Saniye Sonra Kapanacak