Etliekmek’in yeni rakibi; Recai Böreği
28-07-2021 - 11:20 | Son Güncelleme: 28-07-2021 11:30
Konya'da Halk Etliekmek'te ‘Etle küflü peynirin ateşle müthiş buluşması' sloganıyla servis edilen Recai Böreği halkın beğenisini kazandı.

Konya'da Halk Etliekmek'te ‘Etle küflü peynirin ateşle müthiş buluşması' sloganıyla servis edilen Recai Böreği halkın beğenisini kazandı. Yıllardır Konyalılara sunulan ve sadece Halk Etliekmek'te yapılan Recai Böreği artık tescillendi de.

İşletme sahipleri Oktay ve İsmail Küçüker kardeşler Recai Böreği'nin patentini de alarak marka tescili yaptırdılar. Küçüker kardeşlerin hedefi ise Recai Böreği'ni tüm Türkiye'ye tanıtmak.

Konya’nın meşhur yöresel yiyeceği olan kıyma ve pideden yapılan etli ekmeğe, pide, küflü peynir ve zırhla doğranmış dana etinden yapılan ʹRecaiʹ adı verilen hamurlu yiyecek, rakip oldu.

 

Yaptığı işin 'dayı mesleği' olduğunu aktaran işletme sahiplerinden İsmail Küçüker, "1978 yılında Konya'da doğdum. Mesleğimiz 'dayı mesleği'. 1989 yılında işe dayımın yanında işe başladım. Bir fiil 1996 yılına kadar dayımın yanında çalıştım.

Mesleği öğrendikten sonra 1997’de Meram Yaka’da ilk dükkânımızı açtık. Daha sonra Şeker Fabrikası’nın oraya taşındık. Kemerli Çarşı’nın orada da faaliyet gösterdik derken, işlerimiz istediğimiz gibi olmayınca 2002 yılında, üç kardeş bir araya gelerek Hacı Mahmut Çarşısı’nda Halk Etliekmek’i kurduk. Orada yaklaşık 10 yıl hizmet ettikten sonra 2011’de Şems-i Tebriz’i Mahallesi’ne taşınarak işlerimizi büyüttük. Küçüker Halk Etliekmek olarak ismimizi tescilledik" şeklinde konuştu.

Recai Böreği'nin isminin neden Recai olduğunu ise Oktay Küçüker şu şekilde açıkladı "1960’lı yıllarda Recai diye bir amca varmış. Recai amca devamlı bir fırına gider, et ve küflü peynir karışımını bir araya getirterek börek yaptırırmış.

Her zamanda ondan yaptırırmış. Ustalarda alışmış haliyle, Recai Amca geldiğinde, Recai Amca’nın böreğinden yapılması gerektiğini bilirlermiş derken ismi o şekilde kalmış. İnsanlar bu pideyi zamanla çok sevmiş ve benimsemiş.

Bizde geleneksel lezzetimizi yaşatma adına 7-8 yıldır Recai’yi halkımızın hizmetine sunuyoruz. Recai, ateşte eski adıyla küflü peynir yeni adıyla yeşil peynirin et ile muhteşem buluşmasından oluşuyor"

Konya halkının çoğunluğu Recai’yi öğrendi ve artık dükkânımıza gelenlerin birçoğu Recai yemek için geliyorlar diyen Oktay Küçüker ‘’Konya’da sadece bizim yaptığımız Recai Böreği’nin patentini alarak, marka tescilini yaptırdık. Bizim asıl amacımız Konya’ya ait olan küflü peyniri halka ulaştırarak yaygınlaştırmak. Özellikle yeni nesil, yöresel tat olan eski adıyla küflü peyniri yeni adıyla yeşil peyniri bilmiyor. Bu şekilde gençlerin de küflü peynirden haberdar olmalarını ve alışmalarını sağlıyoruz. Hedefimiz bu böreği Konya'nın ardından tüm Türkiye'ye tanıtmak” ifadelerini kullandı.

  • Beğen
YORUM YAZIN
Reklam 10 Saniye Sonra Kapanacak