Konya’da doğdu, Dünya markası oldu
30-07-2020 - 14:55 | Son Güncelleme: 30-07-2020 15:08
MEYDAN GRUP’U Dünya markası yapan Ömer Faruk Meydan’dan altın öğütle

 

 

Konya’dan doğup Dünya markası olan bir dev MEYDAN GRUP…

Başarılı, çalışkan ve idealist iş adamı Ömer Faruk Meydan’ın liderliğindeki Meydan Grup Dünya devi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor…

Meydan Grup İdealleri ve hedefleri doğrultusunda yatırımlarına hız kesmeden devam ederken, kıskandıran yükselişini ise sürdürüyor. Faruk Meydan’ın Meydan Grup’u kaporta fabrikasını Bursa’dan alarak Konya’ya kazandırdı…

Türkiye’nin otomobil imalatında iddialı şehri Konya yatırıma doymuyor. Her geçen gün gelişen ve büyüyen şehir artık bir tarım şehri değil bir imalat merkezi oldu. Otomobil konusunda çok başarılı imalatlar yapan ve dünyanın 120 den fazla ülkesine ihracat yapan şehir gelecekte Çin ile rekabet edecek yapıyı kurdu. Dünyanın birçok ülkesinin en ünlü markalarına OEM üretimi yapan yüzlerce binlerce fabrikası ile dünya ya kafa tutuyor.

İşte bu başarının altında tabi ki azim, dürüstlük ve çalışmak yatıyor. MEYDAN GROUP Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Meydan, bizlere ders niteliğinde öğütler verdi. ‘Biz Meydan GROUP olarak 50 yıla yaklaşan geçmişi ve 47yarım asıra yakındır otomotiv yedek parça işi ile uğraşan bir firmayız’ diyen Ömer Faruk Meydan firmalarının kuruluşundan günümüze kadar geldiği süreci ise şu şekilde özetledi;‘’Benim babam oto yedek parça hurdacısı idi. Rahmetli babam ile 1970 li yıllarda birlikte çalıştık ve o dönem bizim ülkemiz de bir aracın çamurluğu kaputu yoktu. Bir aracın kapı kolu bile yoktu. Bu tip parçaları yalnız hurdacılar satardı. İnsanlar gelir ikinci el alır aracına takardı ve o dönem yedek parçanın yenisi çok pahalıydı. İnsanların alım gücü de yoktu yani daha doğrusu ülkemiz fakirdi ve bu işi yapan insanlar % 200 karla satış yapıyorlardı. Acenteciler hep yabancı uyruklu insanlardı. Az karları sevmiyorlardı hep çok para kazanmaya alışmışlardı. Rakipleri yoktu isteyen istediği fiyata satış yapıyordu. Kimse onlara hesap soramazdı. Çünkü tek onlar vardı ama zaman geldi bu yelpaze değişti. Türkler yavaş yavaş bu işe girmeye başladı ve çok başarılı oldular. İstanbul Taksim bu işin merkezi idi. Daha sonra Aksaray oluştu ve Türkler bu işi layığı ile yapmaya başladı. Diğer şehirlerde oto yedek parça acenteleri açmaya başladı. Çığ gibi büyüdü gelişti ve bu günlere geldik’’ dedi.

Bu işe giriş sürecinizden de bahsedermisiniz biraz?

Biz Meydan Group olarak uzun yıllardır bu işte derin bir tecrübeye sahip bir firmayız. 1990’lı yıllardan beri uzak doğu ülkelerinden ithalat yapan bir firmayız. Ben şahsım olarak Taiwana Türkiye’de ilk gidenlerden biriyim ve 90 yıllardan beri Taiwanlı firmalarla iş yapıyoruz. Uzun yıllardır 28 firmanın Türkiye distribütörlüğünü yapmaktayız. Bu firmalar o ülkenin en büyük firmalarıdır. KAPORTA konusun da derin bir tecrübemiz vardır. Türkiye’de Kaporta parçalarını satan en geniş ürün yelpazesine sahip 47.000 çeşit ürünle Türkiye’de kaza aksamı parçalarda en iyi çeşidi takip eden ve ürün bulunurluğu her zaman var olan bir firmayız. 48 farklı marka 1217 çeşit kasa tipi olan farklı araç markalarına hitap eden bir firmayız. Meydan GROUP öyle kolayla meydana gelmiş bir firma değildir’’ diye konuştu…

Hep alın teri ile kazanılmış iş gücünün Türkiye’de örneklerinden bir tanesidir. Bu tecrübe bize artık imalata girmemiz gerekliliği getirdi diyen Faruk Meydan, ‘’Biz uzun yıllardır düşünüyorduk ne imalat etsek diye artık imalatçı olmak istiyorduk ve çok güzel kurumsal yapıda kurulmuş iyi bir satış ekibimiz var. Türkiye’de 3.573 adet bayiimiz bulunmaktadır. Hakkâri Yüksekova’dan Edirne Kapıkule’ye kadar her şehirde varız. Sanayisi olan kazalarda da varız. Müşterilerimizle çok iyi iş ilişkilerimiz var. Her zaman müşterilerimizin yanındayız ve beraber fikir alış verişi yaparız, onların fikirleri bizi her zaman ileriye taşımıştır. Fikirlerine her zaman saygı ile bakarız. KAPORTA FABRİKASINI BURSA’DAN ALDIK KONYA‘YA TAŞIDIK. Bursa’da faaliyet gösteren bir firmanın kalıplarını ve bazı preslerini aldık, Konya’ya taşıdık ve işe koyulduk. Biz bu işi Türkiye’de en iyi nasıl yaparız diye önce kendimize bir yol haritası çizdik. Bu konuda çok iddialıydık, ya Allah dedik yeni presler aldık. Almanya’dan 13 adet robot aldık. Komple elektro statik tozboya fırınları kurdurduk. Yeni punta makineleri ve daha birçok yeni yatırımlar yaparak üretmeye başladık.’’ şeklinde konuştu…

Bir ürünü üretmek kadar güzel bir iş yoktur. Ürettiğiniz zaman aldınız haz dünyanın en güzel anlarından biridir. Ben bazen fabrikaya giderim, üretimin başında dururum, bir saçın saç olarak girip motor kaputu olarak veya çamurluk olarak üretildiğini görmek güzel bir duygudur. İşte ben bu işi severek yapıyorum, işini sevmeyen eşini de sevmez bizim Anadolu tabiridir.

Evet işlerimizi büyütüp gideceğiz yeni kurulan 5. organize sanayi bölgesinden 100.000 m² arsa aldık buraya tam komplike otomasyon son sistem bir fabrika kuracağız. Kendi kalıp hanemizi kuracağız, kalıpları kendimiz üreteceğiz. Şimdi dünyanın birçok ülkesine kalıp yaptırıyoruz, bu para ülkemizde kalacak daha hızlı kalıp yapıp daha çok satış yapacağız.

Şimdi de Faruk Meydan’ın ağzından yurt dışı ihracatlarını dinleyelim…

Yurt dışında 10 dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Avrupa ülkelerine bile satış yapıyoruz, hedefimiz en az 50 ülkeye ihracat yapmaktır.

After Market satışlarınız iyimidir Türkiye’nin ihtiyacını karşılayabiliyormusunuz?

Türkiye’de after market satışlarımız çok iyidir, ürettiğimizi satıyoruz ülkemizden döviz çıktısının önünü kesiyoruz.

Ürünleriniz garantili değimli?

Tüm üretimini yaptığımız ürünlerin garanti süresi iki yıldır.

Meydan Group olarak Çin ile rekabet edebiliyor musunuz

Evet, Çin ile rekabet edebiliyoruz ve Çin’de kendi şirketimiz var. Çin’le direk ihracat yapıyoruz. Çin’de Türkiye’de üretilen otomobiller var onların kaput, çamurluk ve bazı parçalarını satıyoruz.

 

 

  • Beğen
YORUM YAZIN