"Organik ürüne ilgi arttı"
17-03-2021 - 18:09 | Son Güncelleme: 17-03-2021 18:15
COVID-19 salgını sırasında kişilerin gıdaya ve beslenmeye karşı tutum ve davranışlarında görülen önemli değişiklikleri Diyetisyen Ceyda Altun konuk olduğu Sağlık programında Fatih Temel’e açıkladı.

Ceyda Altun, COVID-19 salgınının ekmek tüketiminden ara öğün alışkanlıklarına, paket servislerden planlı alışverişe kadar beslenmeyle ilgili pek çok davranışta belli başlı değişiklere yol açtığını ifade etti. Diyetisyen Ceyda Altun Fatih Temel’in sunduğu ve Tele 42 ekranlarında yayınlanan ‘Sağlık’ programının konuğu oldu. Pandemi döneminde beslenme ve önemi konusunda açıklamalarda bulunan Ceyda Altun, önemli tavsiyelerde de bulundu.

COVID-19 döneminde temel gıda unsurlarını kendisi satın alanların oranı yüzde 1,2 oranında azaldı diyen Ceyda Altun ‘’Taze meyve ve sebzeyi semt pazarından satın alanların oranında ciddi oranda azalma meydana geldi. Ekmek, süt ve peynir gibi taze gıdalar ile taze olmayan gıdaların satın alındığı bakkal ve semt pazarı gibi satış noktalarının tercih edilme oranlarında ise değişiklik olmadı. COVID-19 döneminde ekmek, süt ve peynir gibi taze ürünlerin satın alınma sıklığı düştü. Taze meyve-sebze, et-balık ve taze olmayan gıdalarda ise değişiklik olmadı’’ diye konuştu. Pandemide evde geçirilen süre artışıyla doğru orantılı olacak şekilde tüm öğünlerin evde hazırlanma ve tüketim oranlarında anlamlı bir yükselişin göze çarptığını ifade etti. ‘Korona virüs döneminde ekmek ve süt tüketim sıklığı anlamlı bir şekilde azaldı ve COVID-19 öncesi her gün ekmek yediğini söyleyenlerin oranı yüzde 48,7 iken, bu oran COVID-19 döneminde yüzde 43’e düştü’ diyen Ceyda Altun, ‘’Bu dönemde taze meyve-sebze, çikolata-şeker ve pasta-bisküvi, taze et, taze balık tüketim sıklıkları ise arttı. Dondurulmuş gıdaların, tüketmeye hazır yemeklerin, tüketim sıklıkları bu dönemde fazla değişmedi. Dışarıda yemeyi bıraktık. Uzaktan çalışmaya bağlı olarak iş yerindeki yemekhanelerde yemek yeme sıklığı hayli azaldı. Diğer yandan restoran ve kafe gibi yerlerin çoğunlukla kapalı olmasına bağlı olarak bu yerlerde yemek yeme sıklığı da düştü’’ ifadeleri ile açıklamalarını sürdürdü.

Gıda için daha çok para harcandı, organik ürüne ilgi arttı

Diyen Ceyda Altun, bu dönemde organik ürün alışverişinin arttığını belirtenlerin oranının da yaklaşık yüzde 40 arttığını söyledi.

  • Beğen
YORUM YAZIN