Pandemi süresince göz sağlığına dikkat!
31-03-2021 - 15:10
‘Tüm Dünya’yı etkisi altına alan (Covid-19) korona virüs salgını hepimizi zorlu bir süreç ve sınavdan geçirmektedir’ diyen Proptik Nimet işletmecisi Nimet Caygın, gittikçe yayılan bu hastalık nedeniyle hijyen kurallarına daha fazla uymamız gerektiğini alışkanlık haline getirdiğimizi ifade etti. Bu hastalığın bulaşmasını önlemek için gözlerin de korunmasının en az ağız burun ve ellerin temizliği kadar önemli olduğunu ifade eden Nimet Caygın, ‘Sizlerinde ertelenemez ve acil muayene yapılması gerektirilen durumlarda mutlaka muayene ve göz kontrolünüzü yaptırmanızı öneririz’’ diye konuştu.

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle hepimizin zorlu bir süreçten geçtiğini ifade eden Proptik Nimet işletmecisi Nimet Caygın, ‘’Şu an hepimiz evlerde geçirdiği zamanlarda TV, Tablet, Bilgisayar ve akıllı telefonlara daha çok yoğunlaştığımız için gözlük ve lens kullanımı biraz daha artmaktadır’’ diye konuştu.

‘Bunun için Kontakt lens temizliğine dikkat edilemiyorsa kontakt lens kullanmamak yüze, buruna ve özellikle göze dokunmaktan kaçınmak da mutlak alınması gereken önlemlerden bir tanesidir’ diyen Nimet Caygın, gözlere dokunmaktan kaçınmanın da çok önemli olduğunu belirtti.

Kişinin elleriyle sık sık göze dokunmasının enfeksiyon kaynağı da olabileceğini dile getiren Nimet Caygın, ‘’Bu dönemde mümkünse kontakt lens yerine gözlük kullanımı tercih edilmelidir. Mutlaka kontakt lens takılması gerekiyorsa günlük Lensler ve kullanırken tüm hijyen kurallarına uyulması gerekerek takılması önerilir. Kontakt lens kullanmak zorunda olanlar lensleri takmadan ve çıkarmadan önce en az 30 saniye sabunla ellerini dikkatli bir şekilde yıkamalıdır ve yıkadıktan sonra kesinlikle havlu ya da hav bırakacak bir ürünlerle kurulanmaması gerektiğini ve sadece lens sölüsyonu kullanarak lenslerın takıp çıkarılmasını öneririz’’ şeklinde konuştu.

Kontakt lens kullanırken kurallara her zamankinden daha çok dikkat etmek ve göze gün içerisinde de dokunmamaya gayret gösterilmesi önerisinde bulunan Proptik işletmecisi Nimet caygın, ‘’Numaralı gözlük veya güneş gözlüğü gözü kısmen korur. Eğerki yeterli görüntü sağlayamıyor bulanık görme baş ağrısı ani görme kaybı ve gözde kanlanma gibi durumlarda mutlaka hijyen kuralları doğrultusunda hekiminize başvurup yeniden muayene olmanızı tavsiye ederiz’’ şeklinde konuştu. Nimet Caygın konuşmasını ‘Hepimiz için sağlıklı ve mutlu yılların tekrar gelmesini dileriz’ temennisi ile tamamladı.   

  • Beğen
YORUM YAZIN