"Türkiye’de lider marka oldu"
01-04-2021 - 12:10
Alparslan Tarım tarafından Konya’da üretilen traktör ön yükleyici kepçeler, kolay kurulumu, kalitesi, kullanım alanı ile kullanıcılar tarafından büyük beğeni alıyor. 1969 yılında kurulan ve Konya’nın köklü sanayi kuruluşları arasında yer alan Alparslan Tarım Makinaları Sanayi ve Ticaret A.Ş., 4. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 50 bin metrekaresi açık, 25 bin metrekaresi kapalı fabrikası ile ülke tarımına değer katıyor. Tarım makinesi üretiminin yanında New Holland traktörleri, biçerdöver ve zirai ekipmanları İç Anadolu Bölge bayiliğini yürüten Alparslan Tarım, yeni plaza yatırımları ile de sektörün gelişmesine öncülük ediyor.

Alparslan Tarım Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Memduh Erdirençelebi Türkiye’de ilk defa ürettikleri ve patentini aldıkları ön yükleyici ile birlikte çiftçilerin dikkatini üzerlerine çektiklerini belirterek ürün çeşitliliğini her geçen gün artırdıklarını söyledi. Erdirençelebi, “Traktör bayiliğini yaptığımız yıllarda ürünü biz yurtdışından ithal ettik. Yerli olarak üretim yapmaya karar verdik” dedi.

- 2020 yılını ticari anlamda nasıl geçirdiniz?

Pandemi süreci olduğu için 2020 yılında hepimizde sıkıntılar meydana geldi. Ticaret olarak biz imalat yaptığımız için ham madde fiyatlarında belirsizlik, döviz kurlarında hareketlilik, yurt dışında gelen ürünlerimizde teslim sürelerinin 3 ay iken 10 aya çıkması bizi mağdur etti. Bizim bazı yapmış olduğumuz ürünler yurt dışından gelen bazı maddelerle yapıldığı için bu aksaklıklar bizi inanılmaz derecede sıkıntıya soktu ve sözlerimizi yerine getiremeyeceğimiz duruma soktu bizi. Zararlarımız oldu, sıkıntılarımız oldu, sattığımızı yerine koyamadık. %de 300 bir zam meydana geldi ham maddelerde. Ama en azından sağlığını yerinde tuttuk, koronaya yakalanmadan. İş yerimizde ve ailemizde sıkıntı olmadan sağlığımızı koruyarak yıl sonunu bulduk. Bu bizim için belki de en büyük kazançtır.

- 2021 yılından beklentileriniz nelerdir?

İnşallah 2021 yılında korona belasından kurtulmak en büyük dileğimizdir. Herkesin sağlığına kavuşması, sağlıklı ve herkesin huzur içerisinde geçireceği bir 2021 yılı diliyorum. Her mevsimi kendi ayarında yaşayacağımız, yazı yaz gibi kışı da kış gibi geçireceğimiz bir 2021 yılı diliyorum.

- Havaların düzensiz gitmesinden dolayı çiftçinin belli bir sıkıntısı vardı. Bu sıkıntısını üzerine birde ürünlerindeki fiyat artışı eklenince çiftçinin sıkıntısı daha da arttı değil mi Memduh Bey?

Dövizdeki belirsizlikten dolayı ham maddelerde ciddi bir zam olayı var. Tabi biz bu gelen zamları ürünümüze yansıtamıyoruz. Çünkü piyasanın bir gider fiyatları var, çekeceği rakamlar var. Biz burada kendi öz sermayemiz ile karımızdan fedakârlık yaparak oradaki açığı kapatmaya çalışıyoruz. Tabii birde imalat sektöründe fabrikada boş duramıyorsun, çalışanlarımıza mutlaka ham madde almak zorundayız. Çünkü işçi üretim yapsa da alacak maaşını boş dursa da alacak maaşını. Biz o yönden bayağı bir zarar gördük, sıkıntı yaşadık. Çalıştık hep. Elemanlarımıza pahalı maliyette malzeme aldık. Ama tabii biz sattığımız ürünü şu anda maalesef yerine koyamıyoruz. 10 birim mal alıp yaptıktan sonra biz onları 1 birim 8 birim olarak ancak yerine koyabiliyoruz bu ham madde fiyatlarındaki zamdan dolayı.

- Firma olarak gelecek ile ilgili hedefleriniz planlarınız nelerdir?

Valla biz yıllardır firma olarak politikamız olarak hazırlık mevsimimizde yeni makineler ve stok çalışmalar yaptığımız için biz yine aynı adet ve aynı çalışmaları yapacakmışız gibi hazırlıklara başladık. Tabii bizde mevsimlik makineler ve ürünler çok fazla. Baharlık ekim makineleri, harman makineleri, toprak işleme ekipmanları ve gibi makineleri biz yapmaya başladık. İnşallah Şubat, Mart ve Nisan aylarında da yağmurların iyi olması, çiftçinin de hem yağmurlar hem de devletin destekleme politikası nedeniyle çok daha iyi durumda olacağını umut ederek işlerimizin açılacağını umut ediyoruz.

- 2021 yılından çiftçi adına umutlusunuz değil mi?

Tabii çiftçinin şu anda beklediği, yağmur. Çünkü, köylü olmasa şehirli olmaz. Köylü kazanacak da sanayici kazanacak, esnaf kazanacak velhasıl köylü kazanacak herkes de kazanacak. Bizim niyetimiz halis. Allah’ım inşallah çiftçilerimizin ve köylülerimizin yüzüne gülsün inşallah. Allah’ım herkesin yardımcısı olsun.

Ön yükleyicide her marka ve model traktörlere üretim yapabildiklerinin altını çizen Memduh Erdirençelebi, “Ön yükleyicimiz kalite anlamında da tam not alıyor. Kullanılan malzemelerin birçoğu dünya markası ve kendini ispatlamış ürünler. Kalite, kolay kullanım ve kurulum, profesyonel hareket kabiliyeti ile Alp-07 Platin serisi pazarda en çok tercih edilen ürün. New Holland, Case, TÜMOSAN, John Deere, Massey Ferguson, Me Cormick, Landini, Fendt, Erkunt, Lomborghini, Deutz-Fahr, Same, Stery, Class, Vlatra, gibi birçok marka ve model traktör için üretiyoruz” ifadelerini kullandı.

  • Beğen
YORUM YAZIN