2. el araçlar frene bastı
10.02.2021 - 10:50

Abdullah Acıbadem

Abdullah Acıbadem

Otomotiv sektörü 2020 yılında adeta altın çağını yaşadı.

Süreçte araçlar nerdeyse ayı, haftayı bırakın günlük rakamlar değişti ve 2020 yılının başı ile 10. Ayı arasında araç fiyatlarında yüzde yüz artış sağladı.

Tabii hep diyoruz ki bu değişkenliğin sebebi bu kadar arz talebin oluşması neden, tüm döviz altın yatırımcısının bu işe yönelmesi tüm sektörlerden memurdan emeklisine öğretmeninden avukatına herkes araç alıp satmaya başlayınca fiyatları durdurmanın imkanı olmadı.

Konya’mızda ve Ülkemiz genelinde oto alım satım galerileri yetersiz işyerleri gibi spekülasyonlar konuşulmaya başladı.

Sıfır araç ithal eden distribütörlerimizin 2020 yılı için planlamalarına etken 2019 yılının sıfır araç satışının sakin olması sayıları sınırlı tutmaları ve bunun üzerine Dünya dengelerini alt üst eden 2020 yılının adeta kabusu olan covid-19 süreci ile çalışamayan üretim noktasında Çin üretilen yedek parçaların tedarikçi sıkıntısı yaşayan tüm otomobil fabrikaları üretim planlamaları aksadı.

Adeta altın dan daha değerli hale gelen otomobiller zirvesi en son 2020 yılının 10. Ayı ile yaşadı ve 11. Ay ile yavaşlayan sonrasında fiyatların yavaştan yüzde beş ile on arasında gerileme oldu. Esnaflarımız tedirgin yüksek rakamlara alınan araçlar stoklar da bekliyor.

Ve fırsatçılar sektör ile alakası olmadığı halde Kapalı otoparklarda fiyat artışı sürecek diye bekletilen yüzlerce araçlar var.

Sıfır araç satan bayiler den yılbaşı ile uzun zamandır görmediğimiz araç indirim fiyatları reklamları başladı birçok markada yirmi bin tI gibi indirimler başladı.

Hep söylüyoruz olan halkımıza oldu adeta orta halli bir araç alımı eşittir bir daire Biz artık 2020 yılında ekstradan çok çok para kazanan araç alımı satımı yapan vergi mükellefi olmayan kara borsacı alım satım yapanların araştırılmasını ve incelenmesini devlet yetkililerimizden bekliyoruz.

Tüm esnaflarımıza bereketli ve bol kazançlı bir yıl diliyoruz.

  • Beğen
YORUM YAZIN
GÜNÜN GELİŞMELERİ
FOTO GALERi
VİDEO GALERi
Reklam 10 Saniye Sonra Kapanacak