Turizm’de 2021 yılında iş patlaması olacak
31.03.2021 - 16:52

Ahmet Büyükırmak

Ahmet Büyükırmak

Turizmde 2020 yılında iptal edilen rezervasyon çok oldu Turizm sektörü resmen yokları oynadı, geçen yıl fikrini değiştiren insanlardan 2021 için çok büyük bir talep var. Özelikle Antalya’da şu anda satışlar 2021 için şu anda olağanüstü.

Ege’nin bu yıl iç pazardan daha fazla ziyaretçi alabileceği şeklindeki değerlendirmelere temkinli yaklaşıyorum ben. Şahsen Antalya bölgesinin bu sene Turizmin yıldızı olacağını düşünüyorum. Türkiye’nin en iyi döneminde bile iç pazarın payı yüzde 15. Gerçekçi olalım. 40 milyon yabancı turist konaklattığımız dönemde iç pazarın en iyi olduğu dönemdeki rakamlar 5-6 milyon. Şimdi ortada ekonomik sorunlar var, Pandemi sorunu var, sağlık sorunu var. Bunları da göz önünde bulundurursak, iç pazarın ne kadar aktif olacağını, sezona ne şekilde yansıyacağını kestiremiyoruz. Biz yerli pazarla ilgili kontratlarımızı 2019’un sonlarında yaptık. Ortada değişen ekonomik gerekçeler var, tedarik süreci var, birçok şeyin fiyatı zaten fazla arttı. Dolayısıyla şu anda hiçbir otelci hangi şartlarda neyi hangi dolulukla pazarlayacağını söyleyemez’’ ifadelerini kullandı.

Oteller açıldığında önlerinde Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları bulunuyoruz. Antalya bölgesindeki otellerin elinde bulunan rezervasyonların yüzde 40 civarında olduğunu ve yapılmış rezervasyonların üzerine de sürekli yeni rezervasyonlar yapıldığını duyuyoruz. Yeni rezervasyon akışı ise son derece güçlü ve çok iyi. Dolayısıyla otelleri yüzde 40 kapasiteyle açmayı planlamak son 2 seneyi göz önüne aldığımızda ben çok çok iyi. 1.2 milyon yatağın bulunduğu ülkede 5-6 milyonluk iç pazara güvenmeyi açıkçası çok gerçekçi bulmuyorum. Bu yüzden ben pandeminin sona ereceğini ve yurt dışından da hatırı sayılır sayıda turist geleceğini düşünüyorum.

Gelen rezervasyonların yüzde 90’ı 2021’e yönelik. Peki tur operatörleri bu rezervasyonları hangi fiyatla kayda alıyorlar? Bizim 2020 için yaptığımız kontratlarla ve geri ödediğimiz paralarla 2021 yılının fiyatları örtüşecek mi? Fiyatlar nasıl olacak. En çok merak ettiğimiz konulardan biri de bu işin aslı. Özelikle Antalya’da şu anda satışlar 2021 için şu anda çok olağanüstü. Pandemi sonrasında üzerinde konuşmamız gereken bunun gibi çok sayıda konu var. Ama geçmişteki iş birliğimiz ve tecrübemizle bu konuları konuşarak aşacağımızı düşünüyorum. Bu arada şunun altını tekrar çizmek gerekir; 2020 yılında tatile gidemeyen ve iptal eden, fikrini değiştiren insanlar 2021 için çok büyük bir talep var’’ şeklinde konuştu.

Tur operatörleri olarak bizler Pandemi nedeniyle insanların alım gücünün düştüğünü biliyoruz ve bunun farkındayız. Çünkü ortada bir maliyet artışı var. Her işin bir değeri var. Bunun altında yaparsanız zaten kafadan zarar etmeyi kabul etmiş olursunuz.

O yüzden ben bu sene Turizm konusunda büyük bir patlama yaşanacağını düşünüyorum. Gerek 2019 yılını gerekse de 2020 yılını geride bırakarak 2021 yılının Turizm konusunda patlama yılı olacağını düşünüyorum.

  • Beğen
YORUM YAZIN
GÜNÜN GELİŞMELERİ
FOTO GALERi
VİDEO GALERi
Reklam 10 Saniye Sonra Kapanacak