Kazanç değiI karakter
18.09.2020 - 16:42

Arif TaIha OIçar

Arif TaIha OIçar

“Kişinin işini güzeI yapması  kazancının karşıIığı değiI karakterinin yansımasıdır. ”

Küçük bir çocuğun sadece oyundan ibaret olan küçük dünyasının olduğu yaşlardan itibaren içerisinde bulunmaya başlamış olduğum Konya basın camiasında  yer alan biri olarak bu zamana kadar şahsıma gelen hiçbir köşe yazısı teklifini kabul etmemiştim.Ama kısa sürede kaliteli işler yaparak kendilerini kabul ettiren  sevgili dostlarım Hasan Hüseyin Gülcan ve Fatih Temel’den gelen teklifi kıramayıp bunda böyle Şımarık Magazin ailesinde her sayıda bende tecrübelerimi ve gözlemlerimi aktardığım yazılarımla sizlerle birlikte olacağım.

Günümüzde markalaşma ve ilerleme yolunda şirketlerin birbirleri ile girdikleri yarışta kendi sektörüm olan reklamcılığın büyük önem arz ettiğini artık neredeyse hepimiz biliyoruz.Reklam sektörü ve bu sektördeki isimlerin rol model olarak gösterilip hayatlarının halka sunulduğu bir dönemde tamda rahatsız olduğum bir konudan bahsetmek istiyorum.Reklam sektörü ve bu sektörün kaba tabirle halka mal olması..

Konuya girmeden önce kendi hayat felsefeme göre kaliteli insan kelimesinden bahsetmek istiyorum.Kaliteli insan ; haddini aşmayan insan demektir.Hayattan ne istediğini bilerek çizdiği yolda 2. Yada 3. Kişilerle ilgilenmeden belirlediği hedefe ilerleyen , kararlarında net olan ,dürüst ve yürekli insan demektir.Kimi zamanda gösterişten uzak , sade , keşfeden ve keşfedilmeyi bekleyen insan olabilmektir.Yaptığın işlerle zirvede olabilmek, başarılarınla anılmak ve her ulaştığın başarıda hep daha iyisi olmak için  başladığın yeni hedeflerinle konuşulmaktır.

İçerisinde faaliyet gösterdiğim reklam sektörü içinde bu durum özellikle son zamanlarda çok önemli bir konu haline gelmiş bulunmakta.Reklamcı çalıştığı  markalar ile birlikte ulaştığı hedeflerle, yaptığı işlerle ve bu işlerdeki başarıları ile gündemi gelmelidir.Ama maalesef Türkiye’de reklam sektörüne baktığınız zaman üstat Necip Fazılında ifade ettiği gibi “Çukur İnsanlar”dan oluşan bir sektör haline gelmiştir.

Her geçen gün reklam sektörü yeni katılan meslektaşlarım ve sektörün geniş skalası ile büyümeye devam etmekte.Bu büyümede işlerimizde ulaştığımız başarılarla sektörde bulunan çukur insanlar tarafından dönem dönem bizimde  karşılaştığımız hedef tahtası haline gelip haksız rekabete uğrayabiliyoruz.Bu haksız rekabet genellikle”kötüleme” türünde olup  firmaların müşteri ve tüm halk karşısında özel hayatları ve kişilikleri ile itibarını sarsmaya çalışarak avantaj sağlamak.

Bir reklamcınında söylediği gibi: Reklamcı ağır beyin işcisidir.Tıptaki karşılığı budur “ağır beyin işcisi”.Bunu idrak edemeyen o beyinler bu ağırlığı kaldıramayınca farklı yollardan bu mesleği yapmaya çalışırlar.Çalışma prensipleri olmayan , işinde ve işleyişinde disiplin olmayan tüm insanlar tarafından ailelerimiz , özel hayatlarımız , kişiliklerimiz hiçe sayılarak fütursuzca eleştiriliyor ve bunun tüm hayatımıza olumsuz etkilemesi için büyük hırs sahibi kişilikler tarafından uğraşıldığını gördükçe doğru yolda olduğumuzu anlıyor ve kendimede sürekli “hayat senin tasası onlarındır.” Sözünü hatırlatıyorum. Konya’nın adını ,mesleğimizi ve meslektaşlarımızı lekeleyip kirleten insan ve insanlar size söylemek istediğim tek şey; Siz bu yüzyılın insanı olarak her şeye çok geç kaldınız.

Burda küçük bir özeleştiri yapmak istiyorum.Evet maalesef bu çukur insanlar olarak tabir ettiğim kişileri Konya olarak biz büyüttük ,besledik.Çünkü içinde hiçbir samimiyet bulunmayan ve sadece ruhumuzu okşayan süslü kelimeler bir çok firma ve Konyalı işadamlarımıza yeterli geldi.Global reklam sektöründe hiçbir yere sahip olmayan gereksiz ve boş söylemler maalesef şehrimizde kıymetli oldu ve en sonunda kendi beslediği büyüttüğü çukur insanlarla yüzleşmek zorunda kalan bir şehir!

Arif Talha OLÇAR daha çok şey söyler ama meyve veren ağacın taşlandığı bu sektörde sadece “Hayatınızla değil , işinizle konuşulmanız” dileğiyle…

  • Beğen
iLGiLi HABERLER
YORUM YAZIN
GÜNÜN GELİŞMELERİ
FOTO GALERi
VİDEO GALERi
Reklam 10 Saniye Sonra Kapanacak