Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar
31.03.2021 - 17:41

Ceyda Altun

Ceyda Altun

Bundan diyet ve beslenme alanındaki yazılarım ile birlikte her sayıda bu köşeden sizlerle birlikte olacağım. İlk yazımda sizlerle diyette doğru bilinen yanlışları kaleme aldım. Keyifle okumanız ve faydalı olması dileğimle.

Ekmek tüketirsem kilo alırım!

Günlük almamızın gereken enerjinin karbonhidrattan sağlanacak yüzdesi için en ideal seçim ekmektir. Tüketilecek kepekli, rüşeymi, çavdarlı vb. tahıllı ekmekler hem gün için de tok kalmamızı hem de bağırsaklarımızın çalışması için gereken lif desteğini sağlar.

Az yersem zayıflarım!

Vücudumuzun çalışması için belli bir miktar enerjiye ihtiyaç vardır eğer biz bu enerjiyi doğru ve dengeli bir şekilde besinlerden sağlayamazsak alınan enerjiyle doğru orantılı bir şekilde metabolizma yavaşlar ve kilo alma-verme dengesi organlarımızın işleyişine kadar aksaklıklar oluşabilir.

Diyet ürünler sınırsız tüketilebilirim!

Üstünde light, diyet gibi terimlerle satılan çoğu ambalajlı gıda aslında sağlıklı değildir ve her besin gibi fazlası kilo yapabilir. Her şeyin bir dengesi vardır.

Diyetin türüne göre bölgesel zayıflayabilirim!

Yapılan herhangi bir özel diyetle sadece bel ya da sadece basenden yağ kaybı mümkün değildir ancak yağ miktarı en çok vücudun hangi bölgesindeyse diyetle birlikte o kısımdan yağlar yakılmaya başlar ancak bedenin nasıl tepki vereceğini bilemeyiz o neden egzersiz ve diyet birlikte götürülmelidir.

Popüler diyetlerle zayıflayabilirim!

Popüler diyetler genelde tek tip beslenmeye yönelik ve sürdürülebilir olmayan diyetlerdir. Uzun vadede diyetisyen kontrolü dışında yapıldığında kişide sağlık sorunlarına sebep olup metabolizmanın yavaşlamasına hastalıkların oluşumuna zemin hazırlayabilir.

  • Beğen
iLGiLi HABERLER
YORUM YAZIN
GÜNÜN GELİŞMELERİ
FOTO GALERi
VİDEO GALERi
Reklam 10 Saniye Sonra Kapanacak