Boşanma Süreci ve Çocuk
18.09.2020 - 16:39

EIvan ŞakaIak

EIvan ŞakaIak

Boşanma yetişkinler gibi çocuklar için de neredeyse çoğu zaman streslidir. Çoğu çocuk istemez anne ve babasının boşanmasını. Çocuğun aklında bir sürü soru  vardır;

❗️Beni sevmeye devam edecekler mi?

❗️(Evden ayrılan ebeveyn) annemi ya da babamı görebilecek miyim?

❗️Nerede yaşayacağım?

❗️Benim annem babam olmaya devam edicekler mi?... gibi çocuğun aklındaki bu belirsizlikler çocukların kaygı, öfke, güvensizlik gibi duygular yaşamasına ve davranışsal sorunlarla karşılaşma riskini sebep olabiliyor.

 

Dolayısıyla bu süreçte;

- Çocuğunuza kararınızı, netleştikten sonra söyleyin.

- Boşanma sürecinde çocuğunuza her ikinizinde onu çok sevdiğini ve her zaman onun anne ve babası olacağınızı söyleyin ve gösterin, çocuklar bu duruma kendilerinin sebep olduğunu düşünerek kendini suçlama eğilimi gösterecekleri için sık sık bunu duymaya ve kendilerini güvende hissetmeye ihtiyaçları vardır.

- Çocuğun anlayabileceği bir dille yaşına  ve gelişim seviyesine uygun bir konuşma hazırlayın. Gerekirse bunu çocuğunuzla nasıl konuşacağınız ile ilgili bir uzmandan yardım alın.

- Mümkünse çocuğunuza birlikte söyleyin, değilse de aynı şeyleri söylemeye çalışın.

- Sonraki yaşam düzeninizi çocuğunuza anlatın. ( mümkün olduğunca az değişiklik yapamaya çalışın)

Çocuğun yaşı kaç olursa olsun boşanma çocuğun hayatına büyük bir değişim getiriyor.Ebeveynler boşanmanın çocuklar üzerinde yaratacağı etki konusunda endişe duyuyor. Bu süreçte hem kendiniz hem de çocuğunuz için yardım almak, çocuğunuzun daha az etkilenmesi için çocuğunuza karşı tutum ve davranışlarınızla ilgili bilgi edinmek, çocuğunuzun ve kendinizin adaptasyon  ve uyum sürecini kolaylaştırmak açısından önemlidir.

  • Beğen
YORUM YAZIN
GÜNÜN GELİŞMELERİ
FOTO GALERi
VİDEO GALERi