Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak
28.11.2020 - 14:55

EIvan ŞakaIak

EIvan ŞakaIak

Çocuklar bizi izliyor...Aslında birçoğumuzun telaşı; “Çocuğum hiç kitap okumuyor” “Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırabiliriz?” “Kitap okusun çok istiyoruz” Evet kitap okumanın çocukların gelişimine katkısı çoktur.

Kelime dağarcıkları gelişir. Hayal dünyaları gelişir. Hafızayı güçlendirir. Duygusal dünyalarının gelişmesini sağlar. Bi yandan da şu an da yaşadığımız dünyada maalesef tabletler, telefonlar birçok şeyin yerini zaman zaman alıyor.

Peki napalım? Aslında uzmanlar olarak önerimiz bu işe anne karnından başlamak. Doğar doğmaz bebeğinize kitap okumak. Tabi ki hiçbir şey için geç kalmış değiliz.  Acaba bu konuda çocuklarınıza nasıl örnek oluşturuyorsunuz? Çocuğunuzun kendi kütüphanesi var mı? Kitapları onun ulaşabileceği bir yerde mi? İşe nerden başlayabiliriz? Anne- baba olarak kitap okumaya vakit ayırıyor musunuz? Sizi kitap dergi okurken görüyorlar mı? Çocuklarınızdan yapmasını istediklerinizi öncelikle kendiniz yapmaya başlayarak işe koyulabilirsiniz. Sizi kitap dergi okurken görmelerine olanak sağlayın. Çünkü çocuklar bizi izliyor.

Peki başka;

-Bütün aile üyelerinin katıldığı kitap okuma saatleri yapabilirsiniz.

-Küçük yaşlarda kitaptaki resimlere bakmasına, incelemesine yardımcı olabilirsiniz, gelişimine ve yaşına uygun hikayeler masallar okuyabilirsiniz.

-Siz okuyun o dinlesin, o okusun siz dinleyin sıranın size gelmesini heyecanla bekleyin;)

-Alışverişlerinizde kitap reyonlarına uğramak, gezmek, incelemek bu yöndeki meraklarının artmasına yardımcı olabilir. Onu, gelişimine uygun olan kitap bölümüne götürerek kitap seçimini kendi yapmasını sağlayabilirsiniz.

-Çocuğunuzun zorla eline kitap tutuşturmayın, “Git çabuk kitabını oku” şeklinde ifadelerle bunu bir ceza gibi göstermeyin. Bu kitabı kötüleştirir.

-Evinizde ulaşabileceği, sevdiği, ilgisini çeken kitaplardan oluşan, birlikte mini kütüphane oluşturabilirsiniz. Kitaplarını istediği gibi yerleştirmesine olanak sağlayın.

-Küçük yaşlarda bol resimli kitaplar tercih edebilirsiniz ve sonrasında resimler üzerinde konuşabilirsiniz.

-“Bugün hiç kitap okumadın” yerine okuduğu zamanları ,kitaplarla, dergilerle ilgilendiği zamanları görün.

  • Beğen
YORUM YAZIN
GÜNÜN GELİŞMELERİ
FOTO GALERi
VİDEO GALERi
Reklam 10 Saniye Sonra Kapanacak