Günümüz Kutlu Olsun!
31.03.2021 - 16:31

Havvanur Pampu

Havvanur Pampu

Güzelliklerle dolu, hayatın size mucizeler getirdiği bir ilk bahar ve mart ayı olmasını dilerim. Mart ayı en çok diyet yapmaya başlanılan aylardan birisidir. Çünkü havalar ısınmaya başlar ve yaz mevsimi yaklaşmaya başlar.

Ben de bu ay kadınlar günü olması sebebiyle özellikle bu yazıyı hemcinslerim için yazmak istedim. Diyet yapmak ya da sağlıklı beslenmek sadece yediklerimizle sınırlı değildir. Aslında motivasyonumuz olmalı ve hareket etme miktarımızı artırmamız gerekir. Motivasyon için de genel olarak gördüğüm mutlu insanlar daha motive olabiliyorlar ve mutlu kadın mutlu eş mutlu çocuk mutlu toplumu getiriyor bizlere de.

Bu ay kadınlar günü o zaman kadınları mutlu etme zamanı diyorum. Kendiniz mutlu edip diyete motive olmanızı sağlayacak 10 öneri ile geldim sizlere…

1. Kendinizi sevin:

Bunu birçok kez duymuşsunuzdur bu sefer size kendinizi sevin deyip bırakmayacağım. Bir uygulama önerim var: her gün aynanın karşısına geçin gözlerinizin içine bakıp seni seviyorum deyin. Başta komik gelebilir ama zamanla etkisini gösterecektir.

2. Kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin: 

Sağlıklı size enerji veren güzel bir gün kahvaltıyla başlar. Sabah iştahınız olmuyorsa bile küçük de olsa bir kahvaltı günü daha enerjik yapacaktır.

3. Kendinize bakım günü yapın: 

Bugünü 8 mart olarak seçip çocukları babalarına emanet edip size kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak bir işlem yaptırabilirsiniz. Bu diğer günlerde de size kendinizi daha iyi hissettirecektir.

4. Hareketinizi artırın: 

Burada demek istediğim ağır sporlar yapın günde 2 saat yürüyüş yapın gibi öneriler değil aksine evde 10 dakika hafif egzersiz yapmak ile başlayabilirsiniz.

5. Güneşin doğuşunu izleyin:

Her gün erken kalkmak kulağa hoş gelmeyebilir. Fakat hayatınızda en az 1 kez güneşin doğuşunu izlemek için uyanın. Her gün olan bu mucizeye tanık olun. Sizin de kilo vermeniz mucize gibi görünüyorsa her gün olan bir mucizeyi görmek size de ilham olacaktır.

6. Şükredin:

Yediğiniz yemeğe sizi beslediği için içtiğiniz suya size ferahlık verdiği için şükredin. Hayatınızda mutlaka güzel olan durumlar vardır her gece yatmadan o gün iyi olan bir şey bulup yazın bunu yaşadığınız için şükredin. Hafta da 500 gram vermiş olmanıza şükredin devamını dileyin ve yapın.

7. Günde 1 öğünde büyük bir kase salata tüketin: 

Salata hem size gerekli lifi sağlayacak hem de hafif bir öğün geçirmenize yardımcı olacaktır. Bu dönemde sıklıkla görülen kabızlık sorununa yakalanmanızı engelleyecektir.

8. Akşam öğünlerinizde 1 kase tüketmeye çalışın: 

Çorba ile öğüne başlamak sindirim sisteminize yardımcı olacaktır. Akşam öğünlerinizde mide hacminizin bir kısmını kaplayarak daha az yemeniz için kolaylık sağlayacaktır.

9. Tatlı krizi yaşamamak için kendinizi aç bırakmamaya çalışın:

Çok uzun süre aç kalan kişinin kan şekeri düşer ve bu da tatlı krizine yol açar. Böyle tatlı krizi yaşamamak için en geç 4 saatte bir öğün ya da ara öğün tüketin.

10. Hafta da 1 kendinizi ödüllendirin: 

Diyet yaparken hafta da bir öğünü serbest öğün ilan edip istediğinizi tüketin. O öğünden sonra pişmanlık duymadan diyete devam edin.

  • Beğen
YORUM YAZIN
GÜNÜN GELİŞMELERİ
FOTO GALERi
VİDEO GALERi
Reklam 10 Saniye Sonra Kapanacak