Hayat Ekonomisi
12.01.2021 - 10:56

Fatih Güneş

Fatih Güneş

( Lütfen bu yazımda “bee” gördüğünüz yerleri “bi” olarak okuyunuz. Nedeni bir sonraki sayıda ;) )


Bu yazımda çok önemli bee kavrama değineceğim.
Yaşadığımız dönemin en önemli gerçeklerinden bee ridir Ekonomi. İnancımızdaki kader anlayışını bee kenara bırakırsak, başımıza gelen felaketlerin çoğu eğitimsizliğin-cahilliğin, vasatlığın- kalitesizliğin ve finansal bilgisizliğin neticesidir. 
Ekonomi beer bilim olmaktan ziyade Hayat ın bütünüdür.
Hayat = Ekonomi desek abartmamış oluruz.

Toplumlar yoksul kaldıkça iş yapabilme kabiliyetleri azalır. Ekonomilerini düzeltip Zenginleştikçe iş yapabilme, işlerini geliştirme kabiliyetleri artar.

Yeni girişimciler hangi sektörden veya mühendislik dalından gelirlerse gelsinler o alandaki kabiliyetleri ne kadar fazla olursa olsun, fikirleri ne kadar iyi olursa olsun, en başarılıları mutlaka hesap kitaptan yani hayat ekonomisinden iyi derecede haberdar olanlardır.

Beer dönem Bilgi Ekonomisi egemendi, çok bilen çok kazanır, bilgi en etkin güç olarak görülürdü.  Peki, bilgi ekonomisinden sonra nereye ulaştık şimdi ?
Bundan sonrasına ‘’HAYAT EKONOMİSİ’’ adını veriyoruz.

Hayat Ekonomisi, başka beer deyişle davranışsal ekonomi…O kadar önemli bee r kavram ki 2017 yılındaki Nobel Ekonomi ödülü bu alandaki çalışmalara verildi.

Nedir Hayat Ekonomisi?  Örneğin beer bardak çaya ne kadar ödeyeceğimizi, hangi evi satın alacağımızı ya da ne kadar beerikim yapmamız gerektiği ile ilgili kararları sadece rakamlara bakarak almadığımız beer realitedir.


Hayat Ekonomisi, İnsanların duygusal kararlarla satın alımlar yaptıkları, Emek verilerek gerçekleştirilen Mal veya hizmetlere daha yüksek bedeller ödedikleri, sadece cüzdanlarına değil ruhlarına da dokunabilen işletmeleri tercih ettikleri beer yöntemdir.

Çünkü hayat ekonomi , Ekonomi Hayat demektir.

Yeni dönemde İşletmenize daha çok makina ekipman yığmayı bırakıp, HAYAT EKONOMİSİ ni anlamaya çalışın. En azından Bee r süre ;)

Sevgiler..

Fatih Güneş - 2021

  • Beğen
YORUM YAZIN
GÜNÜN GELİŞMELERİ
FOTO GALERi
VİDEO GALERi
Reklam 10 Saniye Sonra Kapanacak