Virüs Sonrası Piyasalar
18.09.2020 - 16:44

Fatih Güneş

Fatih Güneş

Bu sayıda biraz daha ciddi konulara değineceğim. Son Günlerde herkesin biz Ekonomistlere sorduğu tek soru var ; Bizi virüs sonrası yeni dönemde neler bekliyor?
Şöyle bir toparlayalım:
 
• Sosyal mesafe ilaç bulunana kadar devam edecek, yani maskeli ve kontrollü bir dönem bizi bekliyor en az 2020 sonuna kadar. Bu durum ciddi sarsılan ekonomileri bir süre daha zorlamaya devam edecek.
• Tüm tehdit 2021 içinde aşının bulunması ile ancak geçer, umarım 2021 yazına kalmaz.
Yara sarmaların bitmesi, hayatın tamamen normalleşmesi ise 2022 maalesef.
• Eğitimsizlik seviyemize paralel ciddi vaka sayımız, sağlık sektörünün özverili çalışması ve kalitesi ve beraberinde ciddi genç nüfusumuz bu süreci az kayıp ile atlatmamızı sağlıyor.
• Bu süreçte Dünya ve ülkemizde en çok zarar gören sektör turizm ve bağlantılı sektörler olacak. 2020 Zarar, 2021 biraz toparlar, asıl toparlama 2022’yi bulacak.
• Son dönemde yıldızı parlayan ülkemizdeki sağlık sektörü bu süreçteki performansı ile dünya çapında ilgi odağı olacak. Sağlık sektörümüz bu ivme daha da gelişecek.
Gelecekte ülkemizin parlayan sektörlerinden biri olacak ve olası tehditleri de düşündüğümüzde değerli sektör olmaya da aday.
• Bu süreç yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Uzaktan eğitim, uzaktan çalışma/home ofis, sanal marketler, digital alışveriş vs gibi bu dönemde zorunda kalarak yaşadığımız ciddi deneyimler 2021’den itibaren hayatımıza hızla yeni trendler olarak girecek. Yaşanan bu özel dönemi iyi irdeleyen ve ciddi yol haritası çıkaran kurumlar/şirketler/ 
kişiler bu dönemdeki zararlarını gelecek dönemde kazanca çevirecek ve yeni dönemin
mutlak kazananları olacaklar.
• Dünya’nın en büyük sorunu işsizlik olacak. 20 sene içinde meslekler çok ciddi değişim gösterecek. Mevcutta değeri yüksek markaların yerini bugün adını bile bilmediğimiz yeni
markalar alacak. Lütfen bu konuda 40 yıldır yönettiğiniz işletmelerinizi ayakta tutabilmek için dışarıdandestek alın, Pazar eski pazar olmayacak artık…
 
Peki bugün bizler ne yapalım?
Şunu bilelim, bugünler er ya da geç geçecek. Önce yaşlılarımızı koruyalım, evde kalalım ve sonrasındaki süreçte de azami dikkati gösterelim. Hayat normale döndüğünde her göreceğimiz yeni bir günün kıymetini
öncekinden çok daha fazla bilelim. Yaşamaktan keyif alalım, paylaşalım ve birbirimize anlayışlı olalım.
 
Sağlıcakla kalın.

  • Beğen
YORUM YAZIN
GÜNÜN GELİŞMELERİ
FOTO GALERi
VİDEO GALERi
Reklam 10 Saniye Sonra Kapanacak